Przejdź do treściPrzejdź do menu
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19 NA TERENIE
Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 4
w Gdańsku
Aktualizacja na dzień 1 września 2020 r.
1 Ogólne zasady organizacji pracy
- Zespół Szkolno Przedszkolny nr 4 w Gdańsku funkcjonuje z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, wytycznych Gminy Miasta Gdańsk, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium.
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa w szkole i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 obowiązują specjalne Procedury bezpieczeństwa.
- Osoby z zewnątrz na terenie szkoły dotyczą zasady:
- ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy;
- w przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu - osoby z zewnątrz są zobowiązane do zaewidencjonowania pobytu w placówce w księdze wejść i wyjść podając imię i nazwisko oraz numer kontaktowy;
- po wejściu do szkoły należy bezwzględnie skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk oraz mieć zasłonięte usta i nos;
- do budynku szkoły mogą wchodzić osoby, które nie mają objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji;
- interesanci korzystają z wejścia głównego, dodatkowo w przypadku dostawców i wykonawców prac zleconych udostępnia się również wejście przez portiernię.
- osoby z zewnątrz mogą przebywać na terenie szkoły tylko w miejscach wyznaczonych przez dyrektora szkoły.
- Szkoła czynna jest w godzinach: od 6.30 do 17.00. Na czas pracy szkoły drzwi wejściowe do budynku są zamykane. Należy korzystać z domofonu lub dzwonka.
- Do szkoły dzieci i uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) na wyznaczoną godzinę lekcyjną.
- Pierwsza lekcja rozpoczyna się o godz. 8.00. O godzinie 8.15 rozpoczynają lekcje klasy I-III. Nauczyciele klas I-III podczas pierwszych dwóch tygodni o 8.00 wychodzą po dzieci przed budynek szkoły - przy szatni - odbierając je od rodziców. Po upływie dwóch tygodni nauczyciele czekają na w/w uczniów w szatni. Nauczyciele klas IV- VIII czekają na uczniów w salach od godziny 7.50.
- Uczniowie wchodzą do szkoły przez szatnię o wyznaczonych godzinach.
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie oraz nauczyciele/pracownicy szkoły wchodzący do szkoły zobowiązani są zdezynfekować dłonie oraz założyć maseczkę zakrywającą nos i usta, którą mogą zdjąć po wejściu do sali lekcyjnej/miejsca pracy/pokoju nauczycielskiego/pokoju socjalnego. Podczas wychodzenia z sali uczniowie/nauczyciele ponownie muszą założyć maseczkę, którą mogą zdjąć po opuszczeniu budynku szkolnego. Zasada ta dotyczy również przerw na świeżym powietrzu.
- Celem zminimalizowania możliwości zakażenia COVID-19 przerwy międzylekcyjne uczniowie spędzają w miarę możliwości na dworze. Uczniowie po dzwonku na lekcje czekają na nauczyciela ustawiając się na wyznaczonych miejscach przed budynkiem szkolnym. W przypadku wyjątkowo niekorzystnej aury (opady atmosferyczne, niska temperatura, silny wiatr itp.) przerwy na holu głównym uczniowie spędzają z zachowaniem zasady noszenia maseczek i w miarę możliwości trzymania dystansu.
- Zarówno uczniów jak i pracowników szkoły obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Dzieci do lat 8 nie odkażają dłoni płynami do dezynfekcji.
- Uczniowie zajmują w sali stałe wyznaczone przez nauczyciela miejsce (niezmienne na każdym przedmiocie).
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Zajęcia wychowania fizycznego odbywać się będą w miarę możliwości na otwartej przestrzeni. Podczas zajęć wychowania fizycznego i zajęć sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe (np. sztuki walki, gimnastyka, koszykówka, piłka ręczna) i zastąpić je innymi (np. siatkówka, lekkoatletyka, trening przekrojowy, tenis stołowy i ziemny, badminton, biegi przełajowe). Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub zdezynfekować. W sali gimnastycznej sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Na terenie szkoły nie można korzystać z dystrybutora wody pitnej.
- Termometry do pomiaru temperatury ciała znajdują się na dyżurce i w gabinecie profilaktyki medycznej.
- Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika z napisem „zużyte maseczki i rękawiczki jednorazowe”.
- Jeśli w/w odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
- Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane co najmniej dwa razy dziennie. Sale lekcyjne korytarze, toalety, szatnie należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Na tablicy ogłoszeń przy szatni oraz na drzwiach wejściowych do szkoły oraz w salach znajdują się numery telefonów do odpowiednich służb, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie placówki.
- Na parterze szkoły wyznaczono pomieszczenia do izolacji osób z objawami chorobowymi - osobno dla dorosłych i osobno dla dzieci.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci nie mogą wchodzić na teren budynku szkoły.
- Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, rodzice przekazują szkole co najmniej dwa sposoby skutecznego kontaktu telefonicznego, w razie zmian zobowiązani są do uaktualnienia danych.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, powiadamia dyrektora szkoły. Pracownik szkoły może zmierzyć uczniowi/dziecku temperaturę.
Dyrektor szkoły poleca wyznaczonemu pracownikowi odizolować ucznia i zaprowadzić do izolatorium, Wyznaczony pracownik pełni opiekę nad dzieckiem zachowując min. 2 m odległość od niego. Dyrektor szkoły niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). Dalsze postepowanie opisane jest w par. 7.
- Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
3 Organizacja zajęć w szkole – informacje dla nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych
- Pracownicy do pracy przychodzą bez objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.
- Pracownicy w miarę możliwości zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, środki myjące i dezynfekujące i w razie potrzeby przyłbice i fartuchy).
- Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.
- Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku jak: przyłbice i inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
- Każda sala lekcyjna oraz inne sale przeznaczone do zajęć z dziećmi wyposażone zostaną w płyn do dezynfekcji sprzętu komputerowego, a każdy pracownik rozpoczynający zajęcia w danej sali zobowiązany jest do jego dezynfekcji.
- Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.
- Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii podczas korzystania z zajęć świetlicowych zawarte są w regulaminie świetlicy.
- Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w szkole w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
- Personel kuchenny powinien ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami do niezbędnego minimum.
- Każda osoba sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń będzie wypełniać kartę monitoringu wykonywanych prac porządkowo – dezynfekcyjnych.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Zaleca się:
- utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,
- dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – po każdej przerwie,
- dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
- czyszczenie z użyciem detergentów lub dezynfekcję sprzętu na placu zabaw i boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.
- Do obowiązków personelu obsługi należy także:
- sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
- napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
- wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.
4 Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
- Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły; będzie udostępniony na stronie szkoły.
- Nauczyciel bibliotekarz określą liczbę osób mogących jednocześnie wypożyczać/oddawać książki.
- Korzystanie z kącików dla dzieci, czytelni będzie się odbywać w ograniczonym zakresie – zasady zostaną określone w regulaminie biblioteki.
- Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia oraz dezynfekcję klamek, blatów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych co najmniej raz dziennie.
- Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
- Przyjęte książki należy odłożyć na okres minimum 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.
5 Zasady funkcjonowania kuchni i stołówki
- Personel kuchenny musi przestrzegać zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego:
- ograniczyć kontakty z pracownikami szkoły oraz dziećmi,
- zachować odległość stanowisk pracy min. 1,5 m,
- stosować środki ochrony osobistej.
- Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny.
- Przygotowanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych, reżimów zalecanych w okresie epidemii.
- Należy bezwzględnie dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy, opakowania produktów, sprzęt kuchenny.
- Pracownicy kuchni w sposób szczególny muszą dbać o właściwą higienę rąk poprzez mycie i dezynfekcję, m.in.:
- przed rozpoczęciem pracy,
- przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,
- po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
- po zajmowaniu się odpadami, śmieciami,
- po zakończeniu procedur czyszczenia, dezynfekcji,
- po skorzystaniu z toalety,
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa,
- po jedzeniu, piciu.
- W stołówce szkolnej może przebywać tylko jedna grupa wraz z nauczycielem, przy czym uznaje się, że uczniowie spożywający posiłek w trakcie danej przerwy obiadowej stanowią grupę.
- Następna grupa może wejść na stołówkę po wykonaniu przez personel szkoły czynności dezynfekcyjno-porządkowych i po czasie, który wynika ze specyfikacji produktów użytych do dezynfekcji.
- Przygotowane posiłki należy wydawać przez okienko podawcze. Posiłki odbierają pojedynczo dzieci lub, jeśli jest taka potrzeba, nauczyciel opiekujący się grupą.
- Naczynia po posiłkach są odnoszone pojedynczo przez dzieci/uczniów do okienka, skąd są na bieżąco odbierane do mycia przez wyznaczonego pracownika kuchni.
- Naczynia należy myć i wyparzyć w temperaturze co najmniej 60 stopni. 6 Zasady dostarczania i przyjmowania towaru do kuchni
- Dostawcy towarów powinni być zaopatrzeni w maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej.
- Przywożony towar – produkty spożywcze – muszą być opakowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem.
- Towar dostawcy wystawiają przed wejściem do szkoły od strony kuchni.
- Dostawcy nie mogą wchodzić na teren szkoły ani kontaktować się bezpośrednio z pracownikami; w razie potrzeby zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
7 Informowanie o wystąpieniu zakażania koronawirusem
- Jeżeli u ucznia u którego w szkole zauważono objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych lekarz stwierdził COVID 19, rodzice niezwłocznie informują dyrektora szkoły.
- O zaistniałej sytuacji dyrektor, wicedyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia, SANEPID w Gdańsku (nr tel. 698941776 lub 58 320 08 15) oraz organ prowadzący szkołę 58 323 67 27).
- Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
- Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko/uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
8 Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
- Jeśli pracownik podczas wykonywania obowiązków służbowych w szkole, zauważy niepokojące objawy chorobowe sugerujące zakażenie wirusem SARS- CoV-2 natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione i postępuje zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych (jeżeli zachodzi taka potrzeba czeka na transport w izolatorium).
- Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w p.1, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.
- W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatorium nie mogą przebywać inne osoby.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.);
- Należy stosować się do zaleceń inspekcji sanitarnej przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- O zaistniałym przypadku wystąpienia zakażenia wirusem SARS- CoV-2 należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.
- Dyrektor w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym i organem prowadzącym podejmuje decyzję o ewentualnym całkowitym lub częściowym zamknięciu instytucji na czas niezbędny do wykonania koniecznych czynności sanitarno-epidemiologicznych oraz zdalnym bądź hybrydowym nauczaniu.