19 października nastąpił długo oczekiwany dzień, w którym dzieci z klas pierwszych zostały uroczyście włączone w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Na Bursztynowym Szlaku.  W tym roku była to 49 osobowa grupa dzieci. Uroczystość była tym bardziej wyjątkowa, ponieważ odbyła się, nie jak zwykle w szkole, ale w Gdańskim Ratuszu w najbardziej zabytkowej i reprezentacyjnej  części miasta, gdzie był on siedzibą najważniejszych władz. Na uroczystość zaproszeni byli: Pan Dyrektor, nasi kochani rodzice, wychowawcy, przedstawiciele samorządu uczniowskiego. Za nim nastąpiła najważniejsza część uroczystości  uczniowie klas pierwszych musieli pokazać wszystkim, że są przygotowani do tego, aby stać się prawdziwymi uczniami. Najpierw przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Musieli odpowiedzieć na wiele pytań, aby zdać egzamin pierwszoklasisty. Egzamin dzieciom zrobiły przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego, które sprawdziły czy dzieci mogą stać się częścią społeczności uczniowskiej i czy mogą przystąpić do aktu ślubowania. Świadkami całego wydarzenia byli wszyscy zgromadzenie na Sali. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Wielka kredką, jak czarodziejską różdżką dotykał ramion swoich podopiecznych. Nie obyło się też bez upominków od Rodziców, którzy byli z nas bardzo dumni oraz pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie  pierwszaki wzięły jeszcze udział w lekcji muzealnej, gdzie dowiedziały się, że w dawnych czasach dzielni rycerze też składali przyrzeczenia i dokonywali aktu ślubowania.

Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.