22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To dobra okazja, żeby podsumować działania, jakie przeprowadziliśmy w naszej szkole w ramach projektu „Przyjazna środowisku szkoła”. Środki na jego realizację pozyskaliśmy od Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

• Uczniowie klas 0-5 wzięli udział w warsztatach „Jak właściwie segregować odpady”
    z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego, które zostały przeprowadzone przez Virginie Little z ramienia Ambasady Czystej Planety.
  • Pracownicy szkoły zostali przeszkoleni w zakresie zasad odpowiedzialnej gospodarki odpadami ze szczególnym naciskiem na właściwą segregację odpadów.
  • Odbyły się zajęcia edukacyjne nt. prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi w ramach projektu "Edukacja – segregacja”.
  • Na terenie szkoły powstał kompostownik. Zainstalowaliśmy również beczkę do gromadzenia deszczówki.
  • W klasach 0-3 odbył się konkurs na ekologiczną zabawkę („Zabawka z odpadów”) oraz dla klas 4-8 na plakat promujący ideę „zero, less waste” (pod hasłem „ZERO WASTE/LESS WASTE – zaczynam od siebie”) – wyniki wkrótce.
  • Klasy młodsze wzięły udział w zbiórce makulatury.
  • 10 uczniów i ich rodzin oraz 5 nauczycieli uczestniczyło w warsztatach „Ekologiczne kosmetyki i środki czyszczące”, których celem było promowanie ograniczania zanieczyszczeń poprzez stosowanie naturalnych, ekologicznych produktów.
  • Stworzyliśmy w szkole zieloną ścianę z roślin doniczkowych. Jej częścią są przygotowane wspólnie z uczniami kwietniki ze sznurka.
  • Wzbogaciliśmy księgozbiór biblioteczny o pozycje z zakresu ekologii.
  • Na obsadzenie roślinami, które lubią owady zapylające oraz ziołami, czeka duży pojemnik do uprawy kwiatów oraz dwa mniejsze. Liczymy na to, że zainstalowany
    w pobliżu domek dla owadów zapylających znajdzie wkrótce swoich lokatorów.

Przed nami jeszcze:

• Stworzenie na terenie szkoły STREFY PONOWNEGO UŻYCIA (przeprowadzanie kilku akcji wymiany ubrań, zabawek, stworzenie stałego punktu wymiany książek)