W dniach 12 i 13  stycznia 2023 roku  w bibliotece szkolnej odbyło się

Pasowanie na Czytelnika.” Uczniowie klas pierwszych, wraz ze swoimi wychowawczyniami, przyszli  do biblioteki, aby wypożyczyć swoją pierwsza lekturę.

Na początku spotkania w wypożyczalni  odbyła się ciekawa prezentacja dotycząca księgozbioru szkolnego, pomieszczeń i wyposażenia, którą przedstawiła pani Elżbieta Lisowska.
        Następnie uczennica klasy 8c Anna Dziurzyńska przeczytała wiersz
o książce, której wcale nie było dobrze w bibliotece, bo dzieci jej nie szanowały. Kolejno dzieci  poznały regulamin biblioteki. Potem czytały prośby książki i hucznie przebijały balony z pytaniami, na które  bardzo dobrze odpowiadały.

Na zakończenie pierwszoklasiści zostali  pasowani na Czytelnika
po złożeniu następującej przysięgi:

„My uczniowie pierwszej klasy

Tobie, Książko, przyrzekamy,

Że szanować Cię będziemy,

Krzywdy zrobić Ci nie damy.

Obowiązków czytelnika

Będziemy przestrzegać pilnie

I z Twych rad i Twych mądrości

Korzystać od dziś usilnie!

Przyrzekamy!”

Każdy czytelnik otrzymał pamiątkowy dyplom, podpisany własnoręcznie
i potwierdzony odciskiem palca. Pamiątka był również zestaw książek i zakładka.
Po podpisaniu dyplomów uczniowie mogli  wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Uczniowie klasy I a poznają wiersze Jana Brzechwy, a ich koledzy z I b przeczytają wiersz Juliana Tuwima.