Geografowie z kl. VI b i przyrodnicy z kl. IV swoją akcję Sprzątanie Świata rozpoczęli od zajęć terenowych z kompasem w ręku. Najpierw oczywiście przypomnienie zasad poruszania i zachowania się w lesie, prawidłowej orientacji mapy w terenie, przypomnienie głównych oraz pośrednich kierunków geograficznych i można było wyruszyć na szlak.

Uczniowie kl. VI prowadzili zgodnie z mapą swoje koleżanki i kolegów z klas młodszych na miejsce zbiórki, czyli na plażę Stogi.  Jednak na trasie wszystkich uczniów czekały postoje, gdzie należało wykonać zadania geograficzno - przyrodnicze. Identyfikacja przyrody  ożywionej i nieożywionej po takiej wędrówce nie stanowi już żadnego kłopotu, a kompas okazał się dobrym przewodnikiem. Opanowanie podstawowych gatunków drzew i ich owoców w nadbrzeżnym  lesie stało się przyjemnością.

Na plaży, w miejscu zbiórki pani przypomniała podstawowe zasady segregacji śmieci. Aktywny dzień dostarczył uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń, a nauka w terenie stała się doskonałym utrwaleniem wiedzy geograficzno – przyrodniczej.