Kolejne spotkanie uczestników projektu Odczarujmy razem Stogi
8 września przybyła do nas Alina Michalik, trenerka Pedagogiki Dzikiej Przyrody, edukatorka ekologiczna, założycielka Dzikich Studiów w Polsce. Wspólnie wybraliśmy się na spacer
w stronę lasu. Szukaliśmy śladów obecności dzikich zwierząt, rozpoznawaliśmy tropy, wsłuchiwaliśmy się w odgłosy ptaków, bacznie obserwowaliśmy. Udało się zauważyć
i usłyszeć kowalika. Największą niespodzianką było jednak spotkanie z łosiem.
Badaliśmy otoczenie za pomocą zmysłów, otwieraliśmy się na nowe doznania: rozpoznawaliśmy drzewa za pomocą dotyku, staraliśmy się powrócić w miejsce, w które zaprowadził nas nasz przewodnik, gdy mieliśmy zasłonięte oczy. Nazywaliśmy rośliny, które odnaleźliśmy podczas naszej wędrówki i dowiadywaliśmy się, które z nich mają właściwości lecznicze. Dowiedzieliśmy się, iż kora brzozy doskonale się pali oraz dlaczego dziki, lisy a nawet łosie pojawiają się w przestrzeni miejskiej, tak blisko człowieka.
Sporo emocji wywołała zabawa terenowa w lisa i wiewiórki. Uczniowie mieli tu okazję wykazać się współpracą i umiejętnością planowania.
Dobrze mieć las tak blisko swojego miejsca zamieszkania. Szkoda jedynie, iż odnaleźć w nim mogliśmy nie tylko ślady życia dzikich zwierząt, ale również śmieci.