25 LISTOPADA OBCHODZONY JEST DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 118 lat temu i do dziś pozostaje niekwestionowanym królem zabawek, bo czy ktoś wyobraża sobie dzieciństwo bez misia? W 1902r. ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore „Teddy” Roosevelt polował. Współtowarzysze prezydenta przeznaczyli dla niego na trofeum młodego niedźwiadka. Gdy Roosevelt ujrzał bezbronne zwierzątko, odmówił oddania strzału i kazał puścić wolno niedźwiadka. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman, a jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post”. Zainspirowała sklepikarza z Brooklynu do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Miś zdobywał coraz większą popularność, stając się ukochaną maskotką dzieci na całym świecie oraz bohaterem książek i filmów.

Czy znasz jeszcze inne misie, które podbiły świat? Możesz poznać je na kartach książek, które znajdują się w naszej bibliotece.

  Najbardziej znany miś to Kubuś Puchatek. Miś o małym rozumku tylko pozornie nie jest zbyt mądry. Przemyślenia, które posiada Kubuś, są zabawne, ciągle aktualne i uczą nas wiele o życiu, uczuciach i …jedzeniu.

„- Kubusiu, jak się pisze Miłość?” „- Prosiaczku, miłość się nie pisze, Miłość się czuje.”

„Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić.”

„Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.”

„Puchatek spojrzał na obydwie łapki. Wiedział, że jedna z nich jest prawa, i wiedział jeszcze, że kiedy się już ustaliło, która z nich jest prawa, to druga była lewa, ale nigdy nie wiedział, jak zacząć.”

„Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było.”

„Mam w spiżarni dwanaście garnczków, które wołają mnie już od godziny.”

„W takich chwilach ja jestem szczęśliwy, a inni mówią po prostu, że zjedli śniadanie.”

„Szukam Tygryska i obiadu. I niekoniecznie w tej kolejności.”

„Lubię rozmawiać z Królikiem, bo Królik mówi wyraźnie o rzeczach wyraźnych, jak na przykład: Już pora na śniadanie lub Misiu, zjedz coś…”

„No dobrze, a gdybym ja posadził plaster miodu przed moim domem, czy wyrośnie z niego ul?”

„Takich dwóch jak nas trzech, to nie ma ani jednego!”

„Czasami lubi się kogoś za mocno i to się nazywa Miłość!!!” 😊