Od początku ludzkości mamy do czynienia z wojną, ale w ostatnich latach, właściwie od lat 90- tych XX wieku nie było wojen w Europie i przyzwyczailiśmy się do życia w pokoju. Nie zastanawialiśmy się, jak ważny jest pokój na świecie. Jednak kiedy za naszą granicą, u naszego sąsiada, wybuchła wojna, kiedy wojska rosyjskie wkroczyły na teren Ukrainy niszcząc miasta i wsie, zabijając niewinnych ludzi, nikt z nas nie mógł być obojętny. Nagle wszystkie nasze myśli zaczęły biec ku walczącej i cierpiącej Ukrainie. W tym morzu zła nasi uczniowie, rodzice, nauczyciele poczuli ogromną solidarność z narodem ukraińskim. Żal, smutek, złość przekuto w pozytywne działanie. Okazało się, że potraficie współczuć i pomagać, pokazaliście, że można na Was liczyć i to na różne sposoby: poprzez zbiórki odzieży, środków higienicznych i wspaniałą akcję sprzedaży ciast – wszystko po to, aby wspomóc uchodźców z Ukrainy.

Zaangażowaliście się również w międzynarodowy projekt „Calling for Peace – Wołanie o pokój”, który jest wezwaniem do pokoju dla wszystkich dzieci na całym świecie, a zwłaszcza na Ukrainie. Wyraziliście swój sprzeciw wobec wojny, zredagowaliście gazetki szkolne, plakaty z łańcuchami serc i gołębiami pokoju dla dzieci z Ukrainy. To wspaniałe, że potraficie się tak zjednoczyć wokół zagadnienia pokoju na świecie, tolerancji, przyjaźni i poszanowania ludzkich praw.

Mariola Najmajer