4 października 2019 r. klasy IV a i IV b pod opieką wychowawców uczestniczyły w warsztatach historycznych z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie pracowali w grupach, tematem warsztatów było " Moje utracone dzieciństwo podczas II  wojny światowej". Wszystkie grupy pracowały doskonale.  Niektóre jednak podeszły do tematu z ogromną wrażliwością. Warto przytoczyć słowa kartki z pamiętnika, którą pisał wraz z kolegami Szymon  z IV b o sytuacji Polaków pod okupacją niemiecką.
" Dzień po dniu jak zwykle. Smutny dzień w szkole. Uczyliśmy się niemieckiego, a po kryjomu polskiego. Mieliśmy też tajne skrytki na książki do polskiego. Jak przyszliśmy do domu to byli już Niemcy i przeprowadzali rewizję..."
Kolejnym zadaniem było napisać list z zesłania z Syberii o losie Polaków pod okupacją sowiecką.
I tak co na ten temat znów pisze grupa Szymona.
" Chcieliśmy Wam opowiedzieć o naszej podróży na Syberię. Jechaliśmy wagonem bydlęcym w strasznych warunkach, nie było wystarczającej ilości jedzenia i picia. W wagonie mogło być około 40 osób. Nie było toalety tylko wiaderko. Jechaliśmy 50 dni. W końcu dotarliśmy i zamieszkaliśmy w zimnych barakach..."

opracowała
Mariola Najmajer